Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Péče o oči‚ uši‚ zuby

 

Péče o oči 

Oči boloňského psíka mají výraz veselého živého a inteligentního psa jsou kulaté a více otevřené, víčka jsou černě pigmentovaná až do koutku a nemohou být mandlového tvaru. 2x denně čistím Waldovi ospalky Čistícími polštářky značky 8 in 1, které  jemě odstraňují nečistoty a slzný maz a jsou pro mě výhodné v tom, že jsou připraveny již napuštěné v originálním obalu a tak mi šetří práci. Polštářky jsou velmi jemné a Wája nemá žádnou negativní reakci po jejich požití (slzení, zarudnutí apod.) Jinak samozřejmě můžete používat Borovou vodu nebo Ophtal. Před jakýmkoliv zákrokem okolo oka si omyjte ruce, aby se bakterie nedostávali  do této oblasti. Zvýšené slzení se může vyskytovat u mechanického podráždění očí srstí v okolí oka, prachem, ospalky. Proto je vhodné zastřihnout chloupky kolem očí a srst sepnout sponkou a nečistoty pravidelně odstraňovat. Pokud má pejsek slzící oči, které způsobují skvrny pod očima, Váš problém může být zapříčiněn kvasinkovou nebo bakteriální infekcí ucpaných slzných kanálků. Tento problém řešte u veterinárního lékaře. Veterináře navštivte také, pokud z oka vytéká hnis nebo je zarudlé – může se jednat o zánět nebo alergii.

Péče o uši

Uši boloňáčka jsou vysoko nasazené, u kořene tuhé, takže horní část odstává od hlavy. Pravidelně kontrolujeme, zda nejsou uši ve vnějším zvukovodu zarostlé srstí, zda není kůže v uchu zarudlá, ucho nepáchne. Srst v uchu způsobuje, že se v něm chytá mastnota, nečistota a může se vytvořit zánět. Proto preventivně vytrháváme chloupky v zevním zvukovodu prsty nebo pinzetou. Nebojte se této činnosti - Waldík je u tohoto zákroku velmi trpělivý (pokud trháme chloupky rychlým pohybem bez zbytečného zdlouhavého tahání). Dále uši vykapávám roztokem na čistění uší - nejčastěji je doporučovaný Otifree od firmy Vetoquinol. Otifree roztok má schopnost intenzivně rozpouštět ušní maz a nečistoty, významně se tak rovněž snižuje počet bakterií a kvasinek přítomných v zevním zvukovodu. Díky vyváženému složení spolu s měsíčkem lékařským přípravek zabezpečuje normální strukturu a odolnost kůže. Současně nevysušuje a udržuje kůži vlhkou a vláčnou. Doporučená aplikace je 1x týdně a toho se také držím. V případě zánětu ucha je pak použití Otifree 1x denně kromě léčivých kapek předepsaných veterinárním lékařem. Jak je důležité pečovat o uši pejska, mohu sama potvrdit, protože Waldík prodělal lehký zánět levého ucha projevující se zápachem a žlutým výtokem, který jsme řešili léky předepsanými veterinářem, jenž nám zároveň častou aplikaci Otifree doporučil jako nutný základ. Pokud zánět ucha neléčíme, přejde do chronického zánětu, který vede následně ke ztluštění a ztráty pružnosti bubínku (zvápenatění), a tím zhoršení sluchu až hluchotě.

Péče o zuby

Jako zodpovědní majitelé pejska jsme Waldíkovi v základní výbavě pořídili také psí kartáček a pastu. Následně jsem si nalezla a přečetla níže uvedený článek a byla jsme ještě pevněji rozhodnuta, že musíme Waldíkovi věnovat maximální péči o zuby. Je to náš kamarád a chceme, aby byl zdravý a spokojený, což by jistě nemohl být, pokud by ho zuby bolely. 
Veterinární lékař nám doporučil začít trénovat čištění zubů cca v půl roce věku pejska, kdy bude mít již vyměněný mléčný chrup za trvalý. 

 

Zdroj článek "I Váš pes má zuby" Veterinární kliniky Chrudim

Pokud cítíme z tlamy psa zápach je toto první známkou zjištění, že jeho chrup není naprosto v pořádku. Je to také okamžik, kdy si uvědomíte, že Vy si každé ráno čistíte zuby a on nikoliv. A zamyslíte-li se nad tímto faktem hlouběji, zjistíte, že zanedbávánim péče o jeho chrup, zanedbáváte důležitý faktor ovlivňující jeho celkový zdravotní stav. Tohoto faktu si všimli také vědci zabývající se péčí o psy a začali více bádat na tomto poli. A také v poslední době se objevila celá řada nových poznatků týkajících se péče o chrup vašich domácích mazlíčků. Každý veterinární lékař vám potvrdí, že zánět dásní je jedním z nejrozšířenějších problémů, s kterým se u psů setkává dnes a denně ve své ordinaci. Problémy s dásněmi a zuby začnou ve chvíli, kdy necháte vytvořit na zubech vašeho psa mazlavý povlak nebo-li plak a zubní kámen. V zubním plaku se potom shromažďují baktérie, které snadno infikují okolní dáseň a kořeny zubu. Výsledkem je potom různý stupeň zánětu dásní a vypadávání zubů. Kromě tohoto negativního působení na dutinu ústní, může mít takový zánět v dutině ústní podstatný vliv na celý organismus psa. V okolí dásní a zubů se nachází velké množství cév, do kterých mohou bakterie proniknout. V těle psa jsou potom roznášeny a nejnovější studie prokázali, že takto vzniklé infekce mohou být příčinou některých onemocnění: poškození vnitřních orgánů - ledvin, jater a srdce - metabolity zánětu a mikroorganismy z dutiny ústní.

Při posuzování zdravotního stavu dásní rozeznáváme 4 stupně zánětu:

I. Mírný zánět dásní okraje dásně přilehající k zubu jsou zanícené a oteklé. Zuby jsou pokryté povlakem.

II. Střední zánět dásní Celá dáseň je zanícená a oteklá. Tlama bolí a začneme zaznamenávat zápach.

III. Těžký zánět dásní třešňově červená a krvácející přilehlá dáseň. Dásně začínají být poničené infekcí a zubním kamenem. Bolavá tlama ovlivňuje přijímání potravy a chování zvířete. Trvale zapáchající dech.

IV. Zánět okostice (vazivová blána kryjící kost) Chronická bakteriální infekce ničí dásně, zuby a okostici. Bakterie se šíří krevním oběhem po celém těle a mohou poškodit ledviny, játra a srdce.

Stejně jako u lidí o mnohá onemocnění dutiny ústní jsou způsobená špatnou hygienou. A právě příznaky takto špatně prováděné ústní hygieny, by nás měli donutit zamyslet se nad tím, jak tomuto stavu zabránit a předcházet mu. Jaké znaky špatné ústní hygieny tedy u psa můžeme pozorovat: trvalý zápach z tlamy, zvýšená citlivost tlamy a jejího okolí, škrábání se packou v okolí tlamy, snížený příjem potravy nebo problémy při jejím příjmu a se žvýkáním, plak či zubní kámen (krémově hnědý, tvrdý materiál) na zubech, krvácivé dásně, či odhalující se krčky zubů, uvolněné nebo vypadlé zuby. Pokud zjistíte, některý z těchto příznaku, měli byste něco začít dělat pro zvýšení hygieny dutiny ústní vašeho psa. Týká se především psů malých a středních plemen, protože právě ti jsou predisponovaní k větší tvorbě zubního plaku, zubního kamene a následným komplikacím (periodontitis -zánět podpůrných tkání zubů, gingivitis - zánět dásní, stomatitis - zánět dutiny ústní, glossitis - zánět jazyka, periapikální abscesy apod.)

Péči o zdraví chrupu a dutiny ústní můžeme rozdělit na profesionální tj. prováděnou veterinárním lékařem a každodenní péčí prováděnou doma. Vrátíme-li se zpět k výše uvedenému rozdělení jednotlivých stupňů zánětu a jejich souvislosti s léčbou, můžeme říci, že první stupeň zánětu můžeme zvládnout péčí doma. Stupeň druhý a třetí si již vyžaduje odborné ošetření a to pokud možno co nejrychlejší, poněvadž je zde veliké riziko přechodu do chronického stavu, který se velmi těžko zvládá a může vyústit v zánět okostice.

Čištění zubů je považováno za nejefektivnější způsob odstraňování přítomného plaku. Zuby je vhodné čistit speciálními zubními pastami určenými pro psy, protože jsou enzymatické a zubní plak rozpouštějí (lidské zubní pasty jsou nevhodné, obsahují fluor, pes je polyká a podráždí si žaludek) a psími kartáčky. Se zubním kamenem však již pasta nic nenadělá a je nutné ho odstranit, nejlépe ultrazvukem. Stejně jako u člověka je i u psa náchylnost k tvorbě zubního kamene individuální. Aby bylo dosaženo žádoucího efektu, je nutné čistit psovi zuby minimálně 3x týdně. Je nutné psa naučit již ve štěněčím věku, aby si nechal sahat kartáčkem na zuby a Vaši manipulaci v dutině ústní toleroval. Staršího psa to mnohdy naučíte také, pouze s ním musíte mít více trpělivosti. Čištění spočívá v jemném nanesení pasty na zuby a jejich mírném potírání, není třeba zuby mechanicky drhnout. Měli by se používat kartáčky i pasty určené pro zvířata. Kartáček by měl být měkký a tvarovaný pro pohodlné používání v tlamě a na zubech vašeho psa. Kromě klasických kartáčků podobných lidským, jsou na trhu i kartáčky, které se navlékají na prst. Pasty pro psy mají lákavé příchutě a nemusí se vyplachovat.

Čištění zubů Vašeho zvířete je jednoduché a nezabere Vám příliš času. Ještě než začnete, určete si vhodný čas, kdy budete oba v klidu. Prvních několik dní jednoduše držte své zvíře, jako když si normálně hrajete a jemně masírujte vnější strany jeho tlamy - zhruba 1 až 2 minuty. Vždy, když skončíte, nezapomeňte miláčka odměnit zvýšenou pozorností a spoustou chvály. V dalších dnech, když si již zvíře na tuto novou aktivitu zvykne, naneste si na prst trochu pasty a nechte jej tuto ochutnat. Pro zvířata je chuť pasty lákavá a brzy se pro ně tato novinka stane požitkem.                                                                                                      
Dalším krokem je použití kartáčku. Umístněte menší množství pasty na kartáček, nadzdvihněte horní pysk zvířete a přiložte kartáček na jeden z horních zubů. Pomalými krouživými pohyby tento zub jemně čistěte včetně okolní dásně. Každý den postupně zvyšujte počet čištěných zubů. Postupujte pomalu a nepokračujte, pokud se zvíře nebude cítit pohodlně. Dopracujte se k průměru 30-ti sekundového čištění na každé straně a pamatujte - je důležité být trpělivý, postupovat pomalu a jemně a nezapomínat na pochvalu a odměnu.

Předtím než začnete provádět péči o chrup vašeho psa doma, je dobré poradit se s veterinárním lékařem a objednat vašeho psa na zubní prohlídku. Nepomůže totiž vašemu psovi, pokud budete čistit chrup, na kterém je vytvořena vrstva zubního kamene. V mnoha případech, a to vám potvrdí veterinární lékař, je potřeba odstranit zubní kámen nejen ze zubu, ale i pod úrovní dásně. Toto veterinární ošetření se potom stává základem pro následnou péči o chrup vašeho psa doma. Veterinární lékař vám potom také doporučí, jakou péči o chrup byste měli provádět doma, v závislosti na stavu chrupu vašeho psa. Preventivní stomatologická prohlídka by měla být u pejska stejně jako u lidí 1x za 6 měsíců.

Samozřejmě je možné čištění zubů doplnit (NE nahradit) podáváním speciálních žvýkacích plátků či tabletek. Tento způsob péče o chrup si ponechte na dny, kdy nebudete mít čas zuby vašemu psovi čistit. Opět jsou na trhu žvýkací plátky z hovězí kůže, které čistí chrup vašeho psa mechanicky a i enzymaticky, poněvadž obsahují již zmíněný enzymatický systém. Dále je možné podávání speciálních diet pro snížení tvorby zubního plaku a kamene. Kvalitní krmiva většinou obsahují látky pro prevenci stomatologických problémů (jsou označena „dental care“). Pro psy, kteří si nenechají zuby vyčistit, je možno použít gel, který se podává po jídle v malém množství krmiva, ale účinnost je menší než při klasickém čištění.

 

 

Vady chrupu u psů

Zdroj článek Veterinární nemocnice Stodůlky, autor článku MVDr. Romana Koblovská 

Kontrola vad chrupu u psů je důležitá nejen z chovatelského hlediska, kdy některé vady chrupu mohou být vylučujícími vadami zvířete z chovu, ale i z hlediska zdravotního, kdy špatně situovaný zub může:

  • zraňovat dutinu ústní
  • způsobovat nadměrné opotřebení protilehlých zubů
  • vytvářet lepší podmínky pro tvorbu zubního kamene a infekce
  • způsobovat problémy při příjmu potravy

Ne všechny vady lze napravit. Záleží na typu vady, na příčině, zda se jedná o anomálii zubu samotného, či důsledek špatného skusu nebo přímo vady čelistí.

Nesprávný počet trvalých zubů:

Polyodoncie, tzv. zdvojení zubů je stav, kdy se v zubním oblouku nachází více zubů, než je pro daný druh fyziologické.

Polyodoncie pravá -  pokud z jednoho zubního základu vyrůstají zuby dva, jedná se o pravou polyodoncii. Jde pouze o záležitost kosmetickou, která nemá vliv ani na zdraví psa ani na jeho uchovnění. Nejčastěji se setkáváme se zdvojením P1. Je důležité nezaměnit zdvojení trvalých zubů za zadržení mléčných zubů, s čímž se často u chovatelské veřejnosti setkáváme. Z tohoto důvodu je lépe zdvojený trvalý chrup nechat zkontrolovat veterinářem.

Polyodoncie nepravá - pokud přetrvává mléčný zub i po 7 měsících života, mluvíme o nepravé polyodoncii. K vytržení přetrvávajícího mléčného zubu přistupujeme dle správnosti prořezávání zubu trvalého. Je-li ve správné poloze, pak zub odstraníme až po úplném prořezání.

Oligodoncie, tzv. chudozubost je stav, kdy se v zubním oblouku nachází méně zubů, než je pro daný druh fyziologické. Rozlišujeme nepravou a pravou, dle toho, zda zub je nebo není založen.

Oligodoncie pravá je geneticky podmíněná aplázie trvalých zubů, jde o jejich úplnou absenci. Znamená to, že zub není v trvalé dentici vůbec založen. Vyskytuje se především u prvních třenových zubů (P1). Je to zřejmě důsledek šlechtění a domestikace. Aplázie - chybění P1 je ze zdravotního hlediska u psa téměř nepodstatná. Jsou chovatelské kluby, které tuto vadu respektují při uchovnění jedince, u jiných plemen tato vada znamená vyloučení jedince z chovu. Aplázií P1 trpí především plemena krátkolebá, což je způsobeno nedostatkem místa v čelisti. Nezřídka se však setkáváme s aplázií - chyběním P1 i u německého ovčáka, teriérů, dobrmanů, ohařů, ale i kokršpanělů. Aplázie jiných zubů než P1 je méně častá, např. u M3. Aplázie je stav, který se nedá řešit.

Oligodoncie nepravá je způsobena retencí (zadržením) trvalého zubu. Zub je v dásni založen, pouze nedošlo k jeho prořezání na povrch dásně. Retence bývá podmíněna geneticky nebo traumaticky (úrazem). Při RTG vyšetření čelisti zjistíme, zda je zub založen a v jaké fázi prořezávání se nachází. Pokud je vrchol zubu těsně pod povrchem dásně, je možné jeho prořezávání usnadnit jemnou krouživou masáží dásně s tlakem na vrchol zubu. Pokud je však zub uložen hluboko v čelisti, je konzervativní léčba bez efektu. Možným řešením je operativní zákrok, který spočívá v naříznutí dásně nad neprořezaným zubem. Tento zákrok však nemá vždy požadovaný výsledek.

Posouzení, zda se při chybění zubu jedná o oligodoncii pravou či nepravou, lze provést pouze na základě rentgenologického vyšetření.  Úplnou ztrátu zubu úrazem lze rentgenem prokázat zhruba do 1 měsíce po úrazu.

Typy skusu u psů a vady skusu

Rozeznáváme pět základních typů skusů:

Nůžkový skus

U většiny plemen je standartním a žádoucím skusem skus nůžkový, kdy řezáky spodní čelisti těsně přiléhají za řezáky horní čelist.

Klešťový skus

Pokud na sebe hrany řezáků přímo nasedají, jedná se o skus klešťový. Ten vede k předčasnému obroušení a poškození řezáků. Klešťový skus lze pomocí ortodontických metod (rovnátek) převést na nůžkový.

Předkus

Předkus je stav, kdy je spodní čelist delší než čelist horní. Např. u boxerů je tento skus běžný. U nežádoucího výrazného podkusu je jediným řešením chirurgická terapie spodní čelisti.

Podkus

Podkus je opačný stav, kdy je spodní čelist kratší než horní. Mírný podkus je spíše kosmetickou záležitostí. Pokud zvíře může normálně přijímat potravu a tekutiny, není třeba tento stav řešit. U podkusů několik centimetů velkých je na zvážení řešení chirurgickým zákrokem na spodní čelisti.

Nepravidelný skus

Nepravidelným skusem označujeme ostatní vady skusu, např. kombinací podkusu a předkusu - křížový skus, nepravidelný skus při zkřivené čelisti, ostatní chybné postavení zubů.

Ortodoncie - „Psí rovnátka“

Stejně jako u lidí, i u psů lze některé vady a nepravidelnosti v postavení zubů korigovat rovnátky.

Dělá se tak ze zdravotních důvodů v případech, kdy špatné postavení zubů způsobuje zvířeti bolest,  zraňuje sliznici dutiny ústní, vede k předčasnému opotřebení zubů, způsobuje problémy při přijmu potravy. Ne všechny vady lze napravit. Záleží na typu vady, na příčině, zda se jedná o anomálii zubu samotného, či důsledek  špatného skusu nebo přímo vady čelistí. 

Druhy ortodontických aparátů

Ortodontických aparátů je celá řada. Používají se šikmé plošky upevněné na opačné čelisti proti zubu nebo zubům korigovaným, které se při dokousnutí dostávají po plošce do správné polohy. Dále jsou to různé modifikace plošky s otáčecím šroubem, který při každodenním přitahování závitu zuby přibližuje, či odtlačuje. V neposlední řadě jsou to gumové řetízky nebo nitě k přitahování zubu k zubu druhému.

Aplikace rovnátek
Pro aplikaci rovnátek jsou obvykle potřeba 3 narkózy zvířete.

  • první pro sejmutí otisků zubních oblouků, které jsou zaslány do zubní laboratoře, kde podle nich zhotoví rovnátka
  • druhá narkóza pro fixaci rovnátek v dutině ústní
  • třetí pro vyjmutí

Aparát je ponecháván v tlamě do korekce zubu do správné pozice a pak minimálně ještě jednou takovou dobu pro stabilizaci pozice. Je potřeba, aby majitelé dodržovali každodenní hygienu dutiny ústní s rovnátky. V případě plošek se šrouby otáčeli každý den závitem dle instrukcí a aby zvířeti nedovolili kousat klády, kameny a další předměty, které by vše zničili.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
TOPlist