Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Kouzlo siamských koček

Rozdíl mezi jednotlivými plemeny koček je co do povahy možná ještě větší, nežli je tomu u psů. Některé proto vůbec neodpovídají obecné představě o nezávislé kočce, která se na rozdíl od psa nejraději povaluje na peci. Jedná se především o kočky orientální - aktivní, zvídavé a velmi společenské kamarádky. Svou povahou i vzhledem vyniká především kočka siamská, která je pro své vlastnosti nazývána psem mezi kočkami. Siamské kočky jsou inteligentní, temperamentní a velmi společenské. Poměrně hlasité mluvení k nim patří stejně neodlučně, jako zářivě modré oči.

Historie

Plemeno vznikalo před více jak 600 lety na území Siamu, dnešního Thajska. Předpokládá se, že jejím předkem byla místní Bengálská kočka. Siamské kočky se vždy vysoce cenily a žily pouze na dvoře panovníků. Říká se, že siamské princezny odkládaly své prsteny na dlouhé štíhlé ocasy svých koček a prsteny byly proti sklouznutí jištěny uzlíkem na ocásku, dnes známým jako zálomek. Další legenda praví, že siamky sloužily jako strážkyně největších cenností chrámů a zíraly na ně tak upřeně, až se jim zkřížily oči.

V ilustrovaných rukopisech ze Siamu, které vznikly v letech 1351 - 1767, je možné vidět obrázky koček s odznaky, které se velmi podobají siamským kočkám. Ze 14.století pocházejí zmínky o kočkách siamského typu, které byly běžně v ulicích a křížily se s domácími kočkami. Německý přírodovědec Peter Simon Pallas popisuje volně žijící siamské kočky také ve středním Rusku.


Siamská kočka v rukopisu ze 14.-18. století pocházející z města Ayudhya v Thajsku

V 19. století se siamské kočky dostaly do Evropy a poprvé byly vystaveny na výstavě v Crystal Palace v Londýně roku 1871. V roce 1884 poslal britský generální konzul působící v Bangkoku Owen Gould několik siamských koček s černohnědými odznaky své rodině do Anglie. Tyto siamky byly darem od siamského krále Rámy VI. a je tedy velmi pravděpodobné, že pocházely z královského, ušlechtilého chovu. Král Ráma VI., který vládl mezi lety 1868 - 1910, byl známý svou láskou ke kočkám.

V roce 1892 byl sepsán první výstavní standard, kde zalomení ocasu (zálomek) a šilhání bylo považováno za žádoucí plemenný znak. Dnes jsou tyto znaky považovány za vadu. Prvním známým britským šampionem z roku 1896 byl kocour Wankee, který byl dovezen z Hongkongu a měl typické, černohnědé odznaky. Téhož roku se na výstavě objevila také první siamka s modrými odznaky, která byla v té době diskvalifikována. Toto zbarvení začalo být uznáváno až ve 30. letech 20. století. 


Zakladatelka chovu siamských koček v USA paní Robert Locke, rok 1890

Současnost

Původní typ siamské kočky je od té současné natolik odlišný, že byla původní siamská kočka označena názvem thajská a chová se v některých chovatelských organizacích jako zcela samostatné plemeno.

Siamská kočka patří mezi krátkosrstá plemena kočky domácí. Je to středně velká kočka mající hmotnost v rozmezí 2,5-6,5 kg se zadníma nohama delšíma, než jsou přední. Tělo je pevné a svalnaté. Tlapky jsou malé a oválné. Ocas je dlouhý a tenký. Hlava má podlouhlý trojúhelníkovitý tvar, nos je dlouhý a rovný. Uši jsou velké, mají rovněž trojúhelníkovitý tvar a opticky prodlužují hlavu. Oči jsou šikmo posazené a modré. Srst je krátká s výrazným leskem a téměř bez podsady, proto jsou siamky citlivé na chlad a chovají se výhradně v bytě. Krátká a jemná srst siamských koček nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Ohledně barvy siamských koček je zajímavý fakt, že koťata se rodí vždy čistě bílá – a teprve časem jim ztmavnou nohy, ocas, uši a nos – vytvoří se ony typické odznaky. Vybarvení je dokončeno ve stáří tří let.

Mají hlučnou povahu a jsou velmi energické a zvídavé. Mají až psí povahu a bez jejich asistence se v domácnosti zpravidla nic neobejde. Vyžaduje pozornost a bývá ráda jejím středem, miluje mazlení a hlazení. Snadno se také naučí aportovat nebo chodit na vodítku na procházku se svými pány. Díky jejich společenské povaze je vhodné, aby kočka nepobývala dlouho sama.

Barevné varienty
U všech barevných variet (kromě bílé) je možná kombinace s kresbou (tabby), která se značí EMS kódem SIA ... 21

Bílá
White
– tyto kočky jsou bez odznaků, čistě bílé, nejde však o albíny; oči musí být intenzivně modré jako u ostatních siamek (EMS kód SIA w 67)

Základní barvy
Seal point
– černohnědé odznaky
Red point – červené odznaky

Další variety a ředěné variety
Chocolate point
– čokoládové odznaky
Blue point – modré odznaky
Lilac point – lilové odznaky
Cream point – krémové odznaky
Cinnamon point – skořicové odznaky
Fawn point – plavé odznaky

Další zbarvení Želvovinové, které působí na základní a ředěné barevné variety. Toto zbarvení je vázáno na pohlaví, nosit jej mohou pouze kočky, nikoli kocouři.
Seal tortie point – černohnědě želvovinové odznaky
Chocolate tortie point - čokoládově želvovinové odznaky
Blue tortie point - modře želvovinové odznaky
Lilac tortie point - lilově želvovinové odznaky
Cinnamon tortie point – skořicově želvovinové odznaky
Fawn tortie point – plavě želvovinové odznaky

 

Zdroj internet

 

 

 


 
 

 
TOPlist