Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Jaký je boloňský psík

Jaký je boloňský psík

Boloňský psík je velmi jemný, citlivý, něžný, dobrácký, přítulný, podnikavý a velice učenlivý, není agresivní a nekouše. Dříve se jim říkalo „doprovodný pes“, což samo o sobě vypovídá, že svého pána rád všude doprovází. Je to pokojový pejsek, přesto se o něm nedá říct, že je psem na gauč. Je velice živý, ale ovladatelný a poslušný. Je velice vázaný na členy své rodiny a dobře se shodne s dětmi, rád jezdí autem a chodí na vycházky. Miluje hry, a proto jej například ve Francii bylo často vidět v cirkusových arénách – je rozeným šaškem.
Jsou to protistresoví psi, pořád mají dobrou náladu a donutí vás, abyste ji měli také. Nechtějí žít sami někde v kotci, chtějí vše vidět, sledovat. Milují návštěvy, musí je přivítat. Zaručuji vám, že se s ním rozhodně nebudete nudit, a že vám bude vracet trojnásobek vaši lásky.

Jak ho vychovávat

Pro výchovu každého štěněte je nutná především důslednost. Co mu projde nyní, v dospělosti již těžko budeme napravovat. Boloňáček je velmi inteligentní, proto stačí při výchově štěněte použít přísnější zabarvení hlasu, kterým ho pokáráme, pejska rozhodně nebijeme. Waldík se učí pomalu, ale jistě. Musím říci, že není věc, se kterou bychom měli problém, a nešlo ji zvládnout. Ať už to byly loužičky všude možně nebo kousání předmětů když jsme jej zanechali samotného doma -  trpělivost a chtít porozumět jak na něho a vše se nakonec zvládlo bez stresu. Wáju se na procházkách snažím v bezpečném prostředí pouštět na volno tak, aby se naučil držet se při nás a přijít na povel „ke mně“.  Na toto však Wája moc slyšet nechce tehdy, pokud vidí jiného psího kamaráda. Je šťastný a chce si pejska očichat a pohrát si a já mu to nedovolím.  Je mi ho líto, ale nemůže si běhat všude, kde on chce a spousta ostatních páníčků nemá dvakrát rádo, když k nim přiletí cizí pes nehledě na to, že kontakt s jiným psem, kterého neznáte, může být pro toho Vašeho nebezpečný. Základní poslušnost je velmi důležitá pro bezpečnost pejska, což platí pro každé plemeno a nejlépe si ji pejsek osvojí na některém z kurzů pro začátečníky v kynologických klubech - psí školky. Při tréninku nezapomeňte Vašeho kamaráda řádně odměnit pochvalou, event. pamlskem. Boloňáček vysloveně čeká na Vaši pochvalu a je velmi šťastný pokud mu ji projevíte.

Pro koho se hodí

Pro svůj temperament se boloňáček velmi hodí pro mnoho kynologických sportů jako je např. agility, tanec se psem a díky společenské povaze plemene jsou využíváni na canisterapii.

Canisterapie - prvním boloňským psíkem, který složil v ČR canisterapeutické testy byla Daisy Apháia roku  1998. Boloňští psíci Jsou nekonfliktní, mohou pracovat v jakékoliv smečce a klienty upoutává jejich vzhled plyšové hračky i touha se s každým mazlit. U dětí získávají úspěch tím, že předvádí veselé kousky.
Boloňský psík při těsném kontaktu s klienty navozuje příjemnou atmosféru, tím se uvolňuje psychika pacienta a při hlazení, případně krmení psíka se procvičuje jemná motorika. Díky svému vzhledu a silné kostře může působit i tam, kde se malá subtilní plemena neuplatní. Výhodu má i u klientů, kteří se větších plemen obávají. 

Agility - patří do skupiny kynologických sportů (flyball, dog-treking, tanec se psem apod.). Původně snad tento sport vznikl jako doplněk při parkurových závodech koní, jiní tvrdí, že na Cruftově výstavě pro pobavení diváků. Ať už je to jakkoliv, stalo se Agility velmi oblíbeným a neustále si získává více a více příznivců. Principem je, že psovod se svým psem běží určitou trať a pes při tom na povely psovoda překonává překážky, které jsou na trati rozmístěny. Určitě už jste viděli, jak vypadají překážky pro koňský parkur a něco podobného vymysleli i pro pejsky. Ke skočkám se přidaly další překážky (jako například tunel, kladina, kruh, šikmá stěna, houpačka), které by kůň nezvládl.

Agility se běhá, je tedy velmi dobré pro kondici psa i jeho páníčka. Cvičit agility může každý, není věkově ani zdravotně omezeno. Boloňáčci jsou velmi aktivní, rádi běhají, skáčou a skotačí. Svým lidem se snaží splnit, co jim na očích vidí a tak je pro ně agility sportem doslova „šitým na míru“. No a pokud je pejsek méně poslušný, při agility se musí naučit perfektně reagovat na povely svého pána, jen tak mohou správně a bez chyb proběhnout celou trať. Za chvíli budete se svým boloňáčkem „sehraná dvojka“. V začátečnických kurzech agility se sejdou různá psí plemena, tak si i bázlivější boloňáčci musí zvyknout na větší množství lidí a psů. Je to dobré pro výstavní přípravu.

Zastřešující organizací agility je Klub agility České republiky http://www.klubagility.cz/ Na internetových stránkách tohoto klubu najdete opravdu všechno, co se agility týká.

Tanec se psem - je disciplína, která se hodí pro každé plemeno. Výhodou je pokud máte temperamentního pejska a je mezi vámi dobrý kontakt. Tato disciplína je velmi nenáročná na prostor a nepotřebujete k tomu nic víc než svého psa a odměnu pro něj. Za doprovodu hudby předvádí pes různé figury a prvky. Při soutěžích tance se psem bývá v Čechách otevírána i kategorie pro zdravotně postižené psovody.

Pravidla tance se psem a další informace naleznete na stránkách DogDancing klubu ČR http://dogdancing.wz.cz/

 
TOPlist